Naslovna

Održani SMART Balkan treninzi namjenjeni jačanju kapaciteta OCD iz BiH i Crne Gore

Važna komponenta SMART Balkan projekta je izgradnja kapaciteta organizacija civilnog društva, u sklopu koje su tokom septembra održana dva dvodnevna treninga za organizacije iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Prvi trening održan je 12. i 13. septembra  u Baru, u Crnoj Gori, na temu „Upravljanje projektnim ciklusom“.  Treneri su bili eksperti iz ove oblasti, Darko Mrvaljević i Vanja Starovlah.

Tematske oblasti su uključile osnovne koncepte upravljanja projektnim ciklusom, faze analize, prezentaciju pristupa pripremi projekata putem logičnog okvira, pretpostavki, indikatora, izvora verifikacije, primjena matrice logičkog okvira u provedbi projekata, te najčešće greške u pripremi i implementaciji projekata sa naučenim lekcijama. Pored teorijskog dijela, interaktivni pristup obuhvatio je rad učenika/ca u grupama, prema oblastima i iskazanim potrebama za praktičnom primjenom znanja.

„Trening smatram veoma uspješnim. Vladala je velika posvećenost svih učesnika i učesnica, i  zainteresovanost za teme koje su bile nepoznanica. Aktivno su učestovali u radu, brzo prihvatili nova znanja, preporuke i savjete koje smo dali. Vjerujem da je trening doprinio jačanju kapaciteta nevladinog sektora u Crnoj Gori. Praksa rada u grupama pokazala je napredak i veću povezanost samih organizacija, u konačnici njihovo bolje umrežavanje”, istakla je Vanja Starovlah.

Drugi trening na temu „Izvještavanje orijentisano ka rezultatima za organizacije civilnog društva iz BiH“ je održan 27. i 28. septembra na Igmanu, a trener je bio Adis Nadarević, novinar sa dugogodišnjim i bogatim iskustvom u branši.

„Svaki ozbiljan projekt završava prezentacijom rezultata. Ni najbolje urađen posao nije kompletiran ako se ne potrudimo da o njemu informišemo sve kojih se on može ticati i ukoliko propustimo priliku da oni prepoznaju njegov značaj. Živimo u vrijeme lakog pristupa društvenim i tradicionalnim medijima. Prezentacija rezultata rada organizacija civilnog društva nikad nije bila lakša, ali istovremeno nikad nije bilo izazovnije izbjeći greške u tom procesu. Zato je svrha ovog treninga bila da potaknemo naše partnerske organizacije da budu što aktivnije i slobodnije u medijskoj promociji svojih rezultata, te da im pomognemo da to rade na što kvalitetniji i odgovorniji način“, zaključio je Nadarević.

Tokom treninga, učesnici/e su razgovarali o ispravnom izvještavanju o rezultatima, kako komunicirati sa medijima o projektnim aktivnostima, šta predstavlja medijska etičnost, kako kvalitetno prezentirati rezultate i koristiti multiplatformno novinarstvo.

„Podrška projekta SMART Balkans je ključna. Omogućava nam da realiziramo planirane aktivnosti, zagovaramo promjene obrazovnih politika u Bosni i Hercegovini, te educiramo nove ljude. Trening je zanimljiv i dobro osmišljen, a dobili smo inspiraciju za pametnije, preciznije i fokusiranije izvještavanje na temelju rezultata, kao i korisne savjete o upravljanju rezultatima projekta!”, rekao je Vernes Voloder iz Nansen dijalog centra iz Mostara, ujedno učesnik treninga.