Opšti cilj projekta “Znanjem o hemikalijama ka održivoj zajednici” je smanjenje zagađenja životne sredine hemikalijama kroz jačanje uloge OCD u ispunjenju obaveza iz procesa EU integracija, što sprovodi edukacijom mladih, pri čemu se obezbjeđuju početni inputi za donosioce odluka kroz kvalitetno strukturirana istraživanja o načinima upotrebe i odlaganja hemijskih proizvoda, kao i nivoa svijesti o opasnostima od ove vrste zagađenja.
U periodu 01.06-30.09.2023. sprovedeno je istraživanje o načinima upotrebe i odlaganja hemikalija, kao i nivoa svijesti o značaju upotrebe bezbjednih i održivih hemikalija među ženama.
Sprovedeno online istraživanje žena na bazi struktuiranog upitnika obuhvatilo je 306 ispitanica.
Neki od nalaza pokazuju sljedeće:
Kako se žene u Crnoj Gori informišu o korišćenju hemikalija?
- Raznovrsnost izvora informacija
Ministarstvo zdravlja se ističe kao najvažniji izvor informacija sa 35% učešća, naglašavajući značaj državnih institucija u pružanju relevantnih informacija.
Institut za javno zdravlje takođe igra ključnu ulogu sa 27,8% učešća dodatno jačajuči ulogu stručnih institucija u oblasti zdravstva.
- Individualna odgovornost i uloga zdravstvenih stručnjaka
Izabrani doktori imaju značajan uticaj sa 13,1% učešća što ukazuje na važnost personalizovane zdravstvene edukacije i savjeta.
Ekološki i sanitarni inspektori igraju manju, ali važnu ulogu sa 2,9% ukazujući napotrebu o specijalizovanim informacijama o ekološkim rizicima.
- Uticaj medija i digitalnih platformi
Mediji i društvene mreže čine značajan izvor informacija sa 16,7% tj. 4,6% učešća.
Nevladine organizacije imaju manju ulogu sa 2,9% ali ukazuju na angažman civilnog društva u edukaciji.