Forum MNE

Održan prvi javni konsultativni sastanak praktičara i praktičarki omladinskog rada

Praktičari i praktičarke omladinskog rada i predstavnici/predstavnice relevantnih institucija okupili su se na javnom konsultativnom sastanku, koji je organizovao Forum mladi i neformalna edukacija – Forum MNE, kako bi razgovarali o standardima i kriterijumima primjene omladinskog rada u Crnoj Gori. Cilj sastanka pod nazivom „Kako osigurati kvalitet omladinskog rada u Crnoj Gori“ bio je da pruži platformu za dijalog i diskusiju o omladinskoj politici i radu sa mladima, saopšteno je iz NVO Forum MNE.

Ističući značaj međuresornog djelovanja u unapređenju položaja mladih u Crnoj Gori, samostalna savjetnica u Ministarstvu sporta i mladih Ana Milačić podsjetila je da je taj resor, u saradnji sa lokalnim samoupravama, do sada osnovao omladinske servise u jedanaest crnogorskih opština.

Doprinos ministarstva, kazala je Milačić, ogleda se i u planiranju zakonskih izmjena koje će još snažnije prepoznati omladinski rad i uspostaviti standarde rada sa mladima. „Prošle godine usvojena je Strategija za mlade za period 2023 – 2027. godine, koja je prepoznala izazove sa kojima se mladi suočavaju, kao i mjere i aktivnosti koje treba preduzeti da bi se identifikovali izazovi i rješenja”, istakla je ona.

Dugogodišnja omladinska radnica sa međunarodnim iskustvom Ajša Hadžibegović naglasila je važnost profesionalne podrške mladima. „Profesija omladinskog radnika/radnice pruža ključnu podršku mladima u njihovom razvoju. Potrebno je obezbijediti zakonsku podršku kako bi svaka mlada osoba dobila potrebnu pomoć“, kazala je Hadžibegović.

Kada se domaća i evropska praksa uporede, navela je ona, Crna Gora po pitanju ekspertize, kompetencije i znanja u radu sa mladima ne zaostaje za evropskim zemljama. Ukazala je, međutim, da podrška koju mladi dobijaju često ostane „samo na papiru“ i da profesija omladinskog radnika/radnice još uvijek nije zakonski prepoznata. “Nedostaje i međusektorski pristup, gdje bi profesionalci/profesionalke različitih ekspertiza kroz zajednički napor pružali mladima podršku, a ne individualno, ostavljajući mladu osobu da luta kroz sistem”, poručila je Hadžibegović.

Savjetnica u Kancelariji za mlade Opštine Budva Katarina Vukadinović izrazila želju za poboljšanjem trenutnog stanja omladinskog rada u Crnoj Gori. „Bez jasnih standarda i licenci, postoji rizik da omladinski rad ne bude dovoljno kvalitetan, što može više štetiti nego koristiti mladima. Potrebno je prepoznati zvanje omladinskog radnika/radnice kako bismo osigurali kvalitet usluga koje pružamo mladima“, rekla je Vukadinović. Sa tim je saglasan i dugogodišnji omladinski i prosvjetni radnik Sava Kovačević, koji je podsjetio da za sada, u ovom kontekstu, postoji zanimanje omladinskog aktiviste/aktivistkinje, akreditovano od Centra za stručno obrazovanje, gdje postoje jasni kriterijumi i standardi za osiguravanje kvaliteta „Omladinski radnik/radnica je zanimanje koje je kompatibilno humanističkim profesijama, sa jasnim kompetencijama, i obogatilo bi pristup u radu sa djecom i mladima u sistemu i formalnog i neformalnog obrazovanja“. 

Nezavisna konsultantkinja Dejana Dizdar istakla je da su konsultativni sastanci, poput ovog, ključni u unapređenju položaja mladih u Crnoj Gori. „Sastanci ovog tipa zapravo služe da mapiramo trenutno stanje, da vidimo gdje smo, svako pojedinačno, stigli u onome što sprovodimo u našim lokalnim zajednicama. Isto tako, da vidimo koji su to naredni koraci i što je to najhitnije što u ovoj oblasti treba da se sprovede da bi unaprijedili položaj mladih u Crnoj Gori, a samim tim i osigurali bolji kvalitet omladinskog rada“, poručila je Dizdar.

Predsjednica Foruma MNE Elvira Hadžibegović zaključila je da je sastanak bio uspješan, te da je omogućio razmjenu ideja i iskustava velikog broja aktera omladinske politike, kao i  planiranje narednih koraka u naporima za bolji položaj mladih. Kao glavni zaključak, naglasila je potrebu formiranja strukovnog udruženja praktičara/praktičarki omladinskog rada, u cilju jačanja statusa mladih u društvu, kao i zajednice profesija uključenih u njihov razvoj.

”Na konsultativnom sastanku čuli smo da je zainteresovanost ogromna, da je potreba velika, da moramo biti pažljivi i da će ovo strukovno udruženje biti istrajno u cilju unapređenja ekosistema omladinskog rada u Crnoj Gori”, naglasila je ona. Forum MNE će pružiti podršku daljem procesu formiranja Udruženja.

Sastanak je organizovan uz podršku SMART Balkan Core granta.