Untitled design (28)

Znanjem o hemikalijama ka održivoj zajednici

Sažetak projekta koji realizuje Centar za klimatske promjene, prirodne izvore i energiju Univerziteta Donja Gorica

Projekat je zamišljen da osnaži ulogu OCD u oblasti održivog upravljanja hemikalijama u procesu integracije Crne Gore u EU (Poglavlje 27), kao i podigne svijest opšte populacije (sa fokusom na žene i mlade) o značaju ispravnog upravljanja hemikalijama, kako bi se osigurao prelazak na bezbjedne hemikalije i eliminisala upotreba supstanci koje izazivaju zabrinutost. Budući da su mladi jedna od ciljnih grupa, predviđena je edukacija na temu hemijske bezbjednosti za mlade iz tri srednje škole i sa dva Fakulteta. Posebna dodata vrijednost projekta je ta što će obezbijediti početne inpute za donosioce odluka, kroz dva strukturirana istraživanja (žena i mladih) o načinima upotrebe i odlaganja hemikalija i nivoa svijesti o opasnostima od istih.

Projektni ciljevi

Opšti cilj projekta je smanjenje zagađenja životne sredine hemikalijama kroz jačanje uloge OCD u ispunjenju obaveza iz procesa EU integracija.

Specifični ciljevi 

  • Osnažena, vidljiivija i aktivnija uloga OCD za učešće u kreiranju javne politike u oblasti hemikalija i upravljanja hemijskom bezbjednošću koja je važan dio EU Acquis-a u Poglavlju 27;
  • Podignuta svijest opšte populacije (sa fokusom na žene i mlade) o značaju ispravnog upravljanja hemikalijama za održivi razvoj zajednice i poboljšanje zdravlja i stanja životne sredine;
  • Obezbijeđeni početni inputi za donosioce odluka, kroz dva strukturirana istraživanja (žena i mladih) o načinima upotrebe i odlaganja hemikalija i hemijskih proizvoda i nivoa svijesti o opasnostima od hemijskih zagađivača u lancu ishrane, vodi za piće i predmetima opšte upotrebe;
  • Edukacija mladih (srednjoškolci i studenti) iz 3 srednje škole i sa 2 Fakulteta o povećanju hemijske bezbjednosti i smanjenja izloženosti opasnim hemijskim supstancama u proizvodima.

Korisnici

Najznačajniji korisnici projekta biće žene i mladi. Žene, kao dio populacije koji je u svakodnevnom životu više izložen različitim nivoima toksičnih hemikalija i ima različite zdravstvene reakcije na njih, biće bolje informisane o uticaju hemikalija na njihovo zdravlje i zdravlje njihovog potomstva, te edukovane o boljoj zaštiti i bezbjednijoj upotrebi hemikalija i hemijskih proizvoda. Kada je riječ o mladima, oni će zahvaljujući projektnim rezultatima razviti svijest o savremenim trendovima u oblasti zelene i digitalne tranzicije EU, te će kao potrošači i konzumenti hemijskih proizvoda moći blagovremeno i na inovativan način da budu pokretači pozitivnih promjena i osiguravanja usklađenosti sa EU pravnom tekovinom.

Kroz kontinuiranu digitalnu kampanju, Projekat će podići svijest i opšte javnosti u Crnoj Gori na temu zaštite od opasnih hemikalija, kontaminacije životne sredine hemikalijama, efektima korišćenja različitih hemikalija, važnosti upotrebe sigurnih i održivih hemikalija, i sl. Po završetku projekta, građani Crne Gore kao rezultat podignute svijesti i edukacije trebalo bi da žive u čistijoj životnoj sredini, te imaju bolje uslove javnog zdravlja i blagostanja.

Konačno, na osnovu rezultata projekta nadležni organi u oblasti hemikalija i Poglavlja 27 dobiće relevatne informacije i podatke o načinu upotrebe i odlaganja hemikalija i hemijskih proizvoda od strane građana, kao i nivou njihove svijesti o opasnostima od negativnih uticaja hemikalija. Sve ovo će biti važni inputi za njih u izradi nove Nacionalne strategije upravljanja hemikalijama u skladu sa Evropskim zelenim sporazumom i Strategijom EU o hemikalijama do 2030. godine.

Glavne aktivnosti

  • Izrada 10 postova i infografika za društvene mreže;
  • Predavanja za učenike 3 srednje škole;
  • Predavanja za studente 2 fakulteta;
  • Istraživanje među ženama na temu zagađenja hemikalijama;
  • Istraživanje među mladima na temu zagađenja hemikalijama;
  • Izrada i distribucija leafleta sa rezultatima istraživanja žena i mladih;
  • Medijska kampanja u vidu gostovanja projektnog tima na TV i radio stanicama;
  • Objave o projektu u ostalim medijima;
  • Organizacija okruglog stola.

Povezane vijesti 

Edukativne infografike o opasnim hemikalijama

Predavanje učenicima na temu “Opasne hemikalije”

Predavanje studentima Fakulteta za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju Univerziteta Donja Gorica

Rezultati istraživanja o informisanju žena u Crnoj Gori o korišćenju hemikalija

Okrugli sto “Prezentacija rezultata istraživanja stavova žena i mladih u Crnoj Gori o bezbjednoj upotrebi i odlaganju hemikalija”

Publikacije

Znanjem o hemikalijama ka održivoj zajednici- Stavovi žena i mladih u Crnoj Gori o važnosti bezbijedne upotrebe i odlaganja hemikalija