Iskra web SB - NE DIRATI (20)

Javna kampanja „Podijelimo obaveze i poslove. Budimo jedni drugima podrška. Ravnopravno, i zadovoljni svi”

Clji javne kampanje “Podijelimo obaveze i poslove. Budimo jedni drugima podrška. Ravnopravno, i zadovoljni svi“ realizovane u sklopu SMART Balkan projekta – Podizanje svijesti javnosti za umanjenje i eliminaciju rodnih stereotipa u Crnoj Gori-„Ravnopravno=Ispravno“ je da se široj javnosti da  uvid u statističke podatke i informacije koje se tiču rodne ravnopravnosti, a koji se u velikoj mjeri odražavaju na sigurnost i stabilnost žena u porodičnom, poslovnom i drugim aspektima života. Konkretno, u pitanju su podaci i informacije koji se između ostalog i tiču uvriježenih stereotipa o ženama i podjeli uloga između njih i muškaraca. Na ovaj način pružene se konkretne indormacije i neosporive činjenice, ali omogućilo se i ženama da shvate da nijesu same i da prepoznaju  kršenje rodne ravnopravnosti kako bi zajedno kao društvo postigli društvo jednakosti, a ne društvo podjela.

Napravljena su i objavljena četiri vizuala o ključnim informacijama koji se tiču rodne ravnopravnosti iz ugla porodice, promovišući pozitivne vrijednosti iz ugla porodice i roditeljstva, a koje možete pogledati u nastavku:

Prvi vizual javne kampanje „Podijelimo obaveze i poslove, budimo jedni drugima podrška. Ravnopravno, i zadovoljni svi“  odnosio se na rezultate istraživanja UNDP iz 2021., koje je pokazalo da 60 % osoba u Crnoj Gori vjeruje da će djeci biti bolje ako otac radi, a majka ostaje kući i brine o porodici, dok svaka druga osoba u Crnoj Gori vjeruje da je nemoguće postići rodnu ravnopravnost. Ovo je vrlo zanimljiva statistika, koja je upravo i polazna tačka kampanje u osvješćivanju građana i građanki o rodnoj ravnopravnosti u porodici. Zapravo, pomenuto stanje jasno pokazuje o prisutnim stereotima i duboko ukorijenjenoj tradicionalnoj podjeli uloga i poslova  u Crnoj Gori i koliko je važno raditi na tom polju, kako bi se postiglo ravnopravno i obostrano zadovoljstvo svih članova našeg društva.

Drugi vizual javne kampanje odnosio se na informacije o aktivnostima i ponašanju nakon posla kako se to odvija kod muškaraca, a kako kod žena i na koji način tradicionalne podjele uloga prate ta ponašanja. Prema parametrima indeksa rodne ravnopravnosti, kućne poslove nakon posla obavlja 68 odsto žena, dok se tim obavezama poslije radnog vremena posvećuje svega 10,3 odsto muškaraca u Crnoj Gori.  U skladu sa tom praksom, svega 19,6 odsto žena u prilici je da odvoji određeno vrijeme za sportske, kulturne ili zabavne aktivnosti, dok kod muškaraca taj procenat je 25,8. Na ovaj način se kod građana proširuje svijest o korišćenju slobodnog vremena, koliko se ono razlikuje i da je zapravo to obrazac ponašanja koji potiče od kuće i konteksta u kojem su odrastali. Stoga, ima onih koji imaju pozitivne primjere, koji su potekli od njihovih roditelja. Komentar na društvenim mrežama u vezi ove objave „ Muškarci to rade jer ih majke i žene tako naviknu. Jer žena može bolje, lakše joj da to ona uradi, a ne da ispravlja nešto što je sin ili muž uradio, umjesto da prihvate svaku pomoć. Izgleda da sam odrasla u porodici gdje sve poslove ravnomjern rade muškarci i žene, počevši od mog dede, mog brata, do mog supruga i sina. Svi živimo u istom domu i svi dijelimo obaveze“.

Treći vizualni prikaz promotivne kampanje “Podijelimo obaveze i poslove. Budimo jedni drugima podrška. Ravnopravno, i zadovoljni svi“ se odnosio na zajedničke aktivnosti roditelja u Crnoj Gori sa djecom uzrasta od 2 do 4 godine, polazeći od toga da je u razvoju djece u ranom djetinjstvu važna uloga oba roditelja. Ujedno, u pitanju je i dalje izuzetno iazazovan i intezivan period roditeljstva. Preraspodjela rodnih uloga važna je u svakoj porodici, ali ne samo kada je riječ o kućnim poslovima, nego i o roditeljstvu. Prema rezultatima MICS istraživanja, koje je sproveo UNICEF u saradnji sa Monstatom, majke su učestvovale u najmanje četiri aktivnosti sa 84 odsto djece, dok su očevi bili u toj ulozi sa 44 odsto djece.

Poslednji, četvrti vizual javne kampanje odnosio se na zakonsko pravo očeva na roditeljsko odsustvo, kao važan segment uključivanja u roditeljstvo i adaptaciji zajedno cjelokupne porodice na dolazak nova člana porodice. Ovim vizualima se na pozitivan način promoviše da Aktivni roditelji učestvuju, uče i dijele obaveze, jer je to važno i za njih i njihovu djecu. Pozitivnim porukama su se podsticali očevi na ovu zakonsku mogućnost kao priliku za stvaranje očinske povezanosti sa djetetom. U Crnoj Gori tokom prošle godine više od 330 očeva odlučilo je da iskoristi zakonsko pravo na roditeljsko odsustvo.  EU Direktiva o ravnoteži između privatnog i poslovnog života, čije preporuke bi trebalo da usvoje sve države na putu ka Evropskoj uniji, propisuje da otac djeteta ima pravo na najmanje deset radnih dana plaćenog odsustva nakon rođenja djeteta, kao i u slučaju mrtvorođenog djeteta, ili pobačaja. Ova i niz drugih mjera koje bi države mogle prilagoditi svojim uslovima i zakonski propisati omogućile bi da oba roditelja budu uključena u brigu o djetetu.